Sezóna medvedieho cesnaku je tu! Urobte si zásoby liečivej bylinky
S príchodom jari začínajú kvitnúť rastliny a stromy, príroda sa prebúdza a pozýva nás nazbierať si opäť zdravé bylinky do zásob. Jednou z mnohých darov prírody je aj medvedí cesnak, drobná zelená rastlinka s blahodarnými účinkami na naše zdravie. Ak ste o ňom ešte nepočuli, je načase to zmeniť.
Ide sa do lesa
So zbieraním medvedieho cesnaku by ste nemali dlho otáľať, pretože môžete prísť neskoro – buď prešvihnete dobu, keďže rastie iba dva mesiace, alebo vám ho vyzbierajú žienky, ktoré sa o jeho sile už samy presvedčili. Medvedí cesnak sa objavuje na začiatku apríla, ale v prípade priaznivých podmienok naňho môžete natrafiť aj skôr. Zbierajte zelené lístky, ale pozor, aby ste si ho nepomýlili s konvalinkou. Pre istotu lístok pošúchajte – mali by ste zacítiť vôňu cesnaku. Chuťovo je podobný pažítke a ako dochucovadlo sa používa najmä v kuchyni. Do svojho jedálnička by sme ho však mali zaradiť nielen pre jeho chuť, ale hlavne kvôli jeho mimoriadnym účinkom.
Elixír zdravia
Medvedí cesnak obsahuje veľké množstvo živín, predovšetkým vitamín C, ktorý podporuje imunitu a napomáha vstrebávaniu železa, vitamín B (hlavne B6), ďalej selén a alicín. Táto bylinka sa postará doslova o dezinfekciu tráviaceho traktu. Prečisťuje krv, znižuje cholesterol a krvný tlak. Nenahraditeľné sú jeho antibakteriálne a antioxidačné účinky.
Ako ho používať
V kuchyni sa fantázii medze nekladú, ani čo sa týka spracovania a prípravy medvedieho cesnaku. Najlepší je v surovom stave, čerstvé lístky môžete konzumovať priamo, pridať ich na natreté pečivo, ale ich tiež používať ako korenie, napríklad pri príprave šalátov alebo mäsa. Výborná je aj domáca tinktúra, ktorú si pripravíte jednoducho: Nakrájajte lístky medvedieho cesnaku nadrobno. Dve šálky takto pripravených lístkov vložte do fľaše, zalejte 500ml čistého alkoholu (40%) a nechajte stáť približne dva týždne na slnečnom mieste. Zlejte a tinktúra je na svete. Užívať ju môžete ráno v množstve asi 10 kvapiek, ktoré zriedite s trochou vody. Tinktúra je však vhodná aj na ošetrovanie drobných poranení.