Môžu vám pomôcť! Zoznámte sa s výhodami termovíznej kamery v praxi
Vďaka množstvu možností využitia sú termovízne kamery veľmi obľúbené. Sú vhodné pre prácu na elektrických rozvodoch, tepelných izoláciách ako aj v medicíne, poľovníctve a lodnej doprave. Náš článok ľahko zrozumiteľným spôsobom a s mnohými praktickými príkladmi ilustruje, ako technológia funguje a ktoré zariadenia sa odporúčajú pre určité oblasti použitia.
Ako fungujú termovízne kamery?
Infračervená, IR alebo termovízna kamera detekuje a meria infračervené žiarenie vyžarované objektmi – teda ich tepelný podpis.
Aby to bolo možné, musí byť kamera najprv vybavená objektívom, ktorý dokáže prechádzať IR frekvenciami a zaostrovať na špeciálny snímač, ktorý zase dokáže objekt a jeho teplo rozpoznať a prečítať.
Senzory snímača reagujú na akékoľvek infračervené vlnové dĺžky, ktoré ich zasiahnu, tým, že ich premenia na elektronický signál. Tieto signály sú potom odoslané ako diskrétne číselné hodnoty, binárne kódy, do procesora vo vnútri hlavného tela fotoaparátu. Tam sa potom pomocou algoritmov prevedú na čiernobiely alebo falošný farebný obrázok s rôznymi hodnotami teploty. Výsledný obrázok sa potom zobrazí na obrazovke.
Mnoho typov moderných termovízií má tiež predvolený režim snímania, ktorý funguje v spektre viditeľného svetla, podobne ako akýkoľvek iný digitálny fotoaparát. To umožňuje jednoduché porovnanie dvoch identických záberov – jedného v IR režime a jedného v normálnom režime – na rýchle identifikovanie konkrétnych problémových oblastí hneď po výstrele.
História termografie a termovíznej kamery
Ešte pred niekoľkými rokmi bola termovízna technológia primárne vyhradená pre armádu. V posledných rokoch si však našla cestu aj do spotrebiteľského sektora. Prenosné termovízne kamery (nazývané aj termokamery, tepelné detektory alebo infračervené kamery) sa teraz dostali aj do hobby sektora ako súčasť profesionálnych poľovníckych potrieb.
Výstup tepelnej energie v infračervenom spektre nie je však v žiadnom prípade nový pojem. Pred viac ako 200 rokmi vyslovil nemecko-britský astronóm William Herschel základné princípy termografie:
Zjednodušene povedané, Herschel ako prvý objavil prítomnosť infračerveného žiarenia vo februári roku 1800 pri skúmaní spektra viditeľného svetla hranolom. Herschelove zistenia sa rýchlo použili na vytvorenie série termočlánkových modulov, ktoré by dokázali detekovať neviditeľné teplo teplých telies na veľké vzdialenosti. Jeho objav v priebehu nasledujúcich rokov ďalej rozvinuli mnohí ďalší fyzici, inžinieri a vynálezcovia.
V súčasnosti klesajúce náklady na inovatívne technológie, ako sú inteligentné senzory, mikroobvody a konektivita WiFi, robia z termovíznych kamier obľúbený doplnok mnohých súprav nástrojov pre inžinierstvo, opravy, dizajn, kreatívne a rekreačné zariadenia.