Súkromný list – čo musí obsahovať
Každý z nás sa aspoň raz stretne s povinnosťou napísať list. Hoci v dnešnej dome je praktickejšie poslať jednoducho email, tradícia ručného písania, ešte stále celkom nevymrela. Kultúra písania listov je ale opradená viacerými pravidlami a štruktúrou, ktorá by sa nemala porušovať. Prečítajte si preto stručný návod, od vypisovania adresy až po zabalenie do poštovej obálky.
Obálka
Pre väčšinu ľudí je práve výber a vypísanie obálky najväčšia dilema. Nie je to však žiadna veda. Výber farby obálky by mal prináležať príležitosti, pri akej list píšete. Pokiaľ posielate svadobné oznámenie, vhodné môžu byť napríklad perleťové obálky, pri oficiálnom liste výhradne biele a pri obyčajnom súkromnom liste je to v podstate jedno.
Prejdime na vypisovanie. Na pravú stranu napíšeme celú adresu človeka, ktorému list píšeme. Na ľavú stranu hore, napíšeme našu adresu.
Oslovenie
Keďže tento článok je zameraný na súkromný list, adresát by mal byť človek, ktorý vás dobré pozná. Prejaviť by sa to malo už aj na oslovení.
Príklad: Milá teta Evka! Drahý Jozef!…
Obsah
Po obsahovej stránke je forma úplne voľná. Môžete sa rozpísať o vašom živote, príhode, skúsenosti alebo o čomkoľvek inom. Jazyk by mal byť uvoľnený, prípustné su dokonca aj slangové výrazy. Rôzne myšlienky je dobré odčleniť do odsekov, aby bol text prehľadný.
V prípade, že váš list je odpoveď na predchádzajúci list, je slušné sa na začiatku za korešpondenciu poďakovať.
Pozdrav
Pred záverečným podpisom sa zvykne vložiť milá formulka aby spravila list osobnejším
Príklad: S pozdravom Tvoja priateľka Lenka, S láskou mama, …