Použitím oleja v domácnosti to nekončí. Zistite, kam až siaha jeho využitie
Pre mnohých z nás prepálený kuchynský olej nemá žiadnu cenu. Bez ďalšieho premýšľania ho vylejeme do kanalizácie či prírody. Neuvedomujeme si, že tým škodíme nielen prírode, ale aj sami sebe. Použitý olej zanáša potrubie, ktoré následne vyžaduje častejšie čistenie, čo neprospieva našim peňaženkám. Vyliaty olej je taktiež lákadlom pre nepríjemné hlodavce.
Olej ako biologicky rozložiteľný odpad
Zrejme nikoho neprekvapí, že do biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu, skrátene nazývaného BRKO, patrí odpad zo záhrad či parkov. Okrem toho sem zaraďujeme rôzne iné odpady. Medzi nimi napríklad aj kal zo žúmp alebo potravinársky a kuchynský odpad z domácností. Čiže aj náš použitý kuchynský olej.
Správne zaobchádzanie s použitým olejom
Každá domácnosť si môže veľmi jednoducho zaobstarať nádoby na kuchynský olej. Prepálený olej prelejte do nádoby cez sitko, aby sa oň zachytili zvyšky vyprážaného jedla. Nádoby sú ponúkané v rôznych veľkostiach. Od 20 až po 1000 litrov. V závislosti od množstva vašej spotreby.
Čo sa deje s vyzbieraným olejom?
Použitý vyzbieraný olej predstavuje dôležitú surovinu vo výrobe „zeleného paliva“. Bio palivová zložka sa dá efektívne vyrobiť takmer v pomere 1:1. to znamená, že z jedného litra oleja môže vzniknúť až 0,9 litra biopaliva. To dokáže z nafty odstrániť až 15% emisií CO2.
Ako funguje spracovanie prepáleného oleja?
Najskôr je olej podrobený kontrole v laboratóriu, odkiaľ sa posiela do usadzovacích nádrží, kde sa mieša, filtruje a zbavuje prípadných nečistôt. Následne sa olej esterifikuje, čiže dochádza k reakcií medzi oxidom a alkoholom. Tým vzniká ester (organická zlúčenina) a voda. Nakoniec dochádza k procesu transesterifikácie, v ktorom sa vzniknutý ester premieňa a konečne sa z oleja stáva bionafta. Úplne na záver prebieha posledná kontrola kvality.
Tak vidíte, váš olej po vyprážaní čaká ešte dlhá cesta.